> admin Ocak 10 2024

Üç Aylar Ne Zaman Başlıyor?

Dost Sitelerimiz : Turk Sohbet Mynet Sohbet Ankara Sohbet MaviForum MaviFm MaviFm

Üç Aylar nedir? Üç Aylar’ın önemi nedir? Üç Aylar’da yapılacak dua ve ibadetler neler? 2024 Üç Aylar ne zaman başlıyor? Üç Aylar’ın başlangıcı hangi gün? Üç Aylar’ın başlangıcı ve mübarek günler…

Üç Aylar, 1 Recep 1445 / 12 Ocak 2024 Cuma günü başlayacak. Receb ayının ilk günü Üç Aylar’ın başlangıcı olacak.

Üç Aylar’ın ilki olan Receb ayının 1. günü 12 Ocak 2024 Cuma günü başlayacak.

İslâm dünyasında her yıl manevî bir iklimin hüküm sürdüğü ve Ramazan bayramıyla sona eren Üç Aylar, Müslümanlara dinî hissiyat ve ibadet yoğunluğu eşliğinde gündelik hayatlarını sorgulama, yenileme ve zenginleştirme fırsatı sunmaktadır.

Üç Aylar’ın ilk kandili olan Regaib Kandili de 11 Ocak 2024 Perşembe günü idrak edilecek.

ÜÇ AYLAR’IN İSİMLERİ

Üç Aylar kameri takvime göre RecebŞaban ve Ramazan aylarıdır. Mübarek Üç Aylar rahmet dalgalarının coştuğu manevi huzur ve sükûnun kalplere indiği, ilahi rahmetin taştığı aylardır. Bu aylar girince, müminlerin kalplerini manevi bir hava kaplar, ruhları şenlenir. Bu mübarek aylar içerisinde öyle feyizli ve bereketli geceler vardır ki Cenab-ı Hakk’ın rahmeti ve huzuru bu gecelerde müminler üzerine yağmur gibi yağar.

ÜÇ AYLAR DUASI

Üç Aylar girdiği zaman Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle dua ederdi:

Üç Aylar Duası Arapça:


Üç Aylar Duası Okunuşu:

“Allahümme barik lenâ fi Recebe ve Şaban. Ve belliğnâ Ramazân.”

Üç Aylar Duası Anlamı:

“Ey Allah’ım; Receb ve Şaban’ı bize mübarek kıl, bizi Ramazan’a kavuştur.”

ÜÇ AYLAR’IN ÖNEMİ VE FAZİLETİ

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, başka bir hadis-i şeriflerinde ise; “Receb Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.” buyurarak bu ayların manevi feyzine işaret buyurmuşlardır. Ülkemizde de asırlardır bir “Üç Aylar” geleneği oluşmuş; Ramazan’a hazırlık Receb ayının gelmesiyle başlar hale gelmiştir.

ÜÇ AYLAR’IN BİRİNCİSİ

Üç Aylar mübarek gecelerle doludur. Receb ayının ilk cuma gecesi, Regaib gecesi, 27. gecesi Miraç gecesidir.

26 Ocak 2023 Perşembe gecesi idrak edeceğimiz Regaib gecesi; Cenab-ı Hakk’ın ilahi ihsan, rahmet ve manevi hediyelerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi ve samimi kalplerle Allah’a yönelenlerin affedilme ümitleri vesilesiyle, Müslümanlar tarafından heyecanla beklendiği ve gönülden arzu edildiği için Receb ayının ilk cuma gecesine “Regaib Kandili” denmiştir.

Regaib Kandili, Recep ayının 27. gecesindeki Miraç ve Şaban ayının 15. gecesindeki Berat kandillerini, Ramazan ayını, Kadir Gecesi’ni ve Ramazan ve Kurban bayramlarını müjdeleyen mübarek bir gecedir. Receb ayı içerisinde bulunan bir başka mübarek gecede Miraç gecesidir. Miraç gecesi; Allah’ın Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’i (s.a.v.) Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya götürdüğü ve oradan da göklerin derinliklerine yükselttiği gecedir. Cenab-ı Hakk’ın Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’e büyük hakikatlerin ilahi sırlarını gösterdiği, vasıtaları kaldırarak ilahi vahye muhatap kıldığı, müminlere namazın farz kılındığı ve biz Müslümanlar için de İlahi lütuflarla dolu olan bir gecedir.

ÜÇ AYLAR’IN İKİNCİSİ

Üç Aylar’ın ikincisi olan Şaban ayı ve onun içerisinde bulunan Berat gecesi de Müslümanlarca kutsal sayılmış, bu gecenin diğer gecelerden farklı bir şekilde geçirmesi tavsiye edilmiştir. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Şaban ayına ve bu ayın 15. gecesi olan Berat gecesine ayrı bir önem vererek onu ihya etmişlerdir.

ÜÇ AYLAR’IN ÜÇÜNCÜSÜ

Üç Aylar’ın sonuncusu olan Ramazan ayı ve onda bulunan Kadir Gecesi’nin ise dini hayatımızda ayrı bir yeri ve önemi vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Dost Sitelerimiz : Turk Sohbet Mynet Sohbet Ankara Sohbet MaviForum MaviFm MaviFm