> admin Şubat 9 2024

Kilo Vermek İçin Kendimizi Nasıl Motive Edebiliriz?

Dost Sitelerimiz : Turk Sohbet Mynet Sohbet Ankara Sohbet MaviForum MaviFm MaviFm

Kilo vermek istiyor, ancak bu süreçte motive olmaya zorlanıyor musunuz? İşte, kilo verme sürecinde kendinizi motive etmenizi sağlayacak 16 farklı yöntem:

Kilo Vermek İçin Kendimizi Nasıl Motive Edebiliriz?

Lezzet Trendleri

Yaz aylarına yaklaşırken, kadın erkek demeden birçok kişi diyet planlarını hazırlamaya başladı. Sağlıklı bir kilo verme planına başlamak ve buna bağlı kalmak bazen imkansız görünebilir. Bunun nedeni genellikle motivasyondan yoksun kalmak veya devam etmek için yeterince motive olamamaktır. Tam da bu yüzden, kilo verme sürecinize destek olacak motivasyon yollarını yazımızda derledik. İşte, kendinizi kilo vermeye motive etmenin 16 yolu:

 1. Neden kilo vermek istediğinizi belirleyin.

Kilo vermek istediğiniz tüm nedenleri bir deftere yazın. Bu nedenler, motive kalmanıza yardımcı olur. Kilo verme planından vazgeçmek istediğinizde, hatırlatıcı olarak kullanmanızı sağlar.

Sebepleriniz daha sağlıklı olmak, hastalıkları önlemek, yaza ideal kiloda girmek, özgüveni geliştirmek veya kıyafetlerinize rahatlıkla girmek olabilir.

 1. Beklentilerinizi gerçekçi tutun.

Birçok diyet, kısa sürede hızlı kilo vermeyi iddia eder. Ancak hedeflerinizin ulaşılmaz olması, hayal kırıklığına uğramanıza sebep olabilir. Ayrıca kısa sürede çok hızlı kilolar vermek, sağlık açısından da sakıncalıdır. Bu yüzden kilo hedefinizi ve zamanını kendiniz belirleyin. Bu hedeflerin gerçekçi ve ulaşılabilir olmasına dikkat edin.

 1. Süreç hedeflerine odaklanın.

Kilo vermeye çalışan birçok kişi, sürecin sonunda ulaşmak istedikleri hedefler. Ancak sadece sonuca odaklanmak, motivasyonunuzu düşürebilir.

Bu yüzden kendinize süreç hedefleri koyun. Örneğin, önümüzdeki hafta 5 gün 30 dakika tempolu yürüyeceğim, bu hafta her gün 4 porsiyon sebze yiyeceğim gibi hedefler oluşturun.

 1. Yaşam tarzınıza uygun bir plan yapın.

Kilo verme planınızı bağlı kalabileceğiniz şekilde yapın. Diyetlerin birçoğu kalori kesmeye dayanır. Kalori alımını azaltmak kilo vermeye yol açsa da, şok diyetler gelecekte tekrar kilo alımına sebep olabilir.

Bu yüzden katı diyetlerden kaçının. Bunun yerine porsiyon boyutlarını küçültmek, atıştırmalıkları azaltmak, tatlıları azaltmak gibi sürdürülebilir değişiklikleri uygulayın.

 1. Günlük tutun.

Kendinizi izlemek, kilo verme başarısı için çok önemlidir. Gün içinde yediğiniz her şeyi yazın. Duygularınızı, günlük olarak verdiğiniz kilo veya kalorileri de bu günlüğe yazabilirsiniz.

 1. Kendinizi ödüllendirin.

Kilo vermek zordur, bu nedenle kendinizi motive etmek için başarılarınızı kutlayın. Belli bir hedefe ulaştığınızda kendinize kredi verin. Ancak kendinizi yemekle ödüllendirmekten kaçının. Örneğin ödüllendirmek için manikür yaptırmak, sinemaya gitmek, aşçılık dersi almak gibi farklı aktiviteler deneyebilirsiniz.

 1. Sosyal destek bulun.

İnsanlar motive olmak için olumlu geri bildirimlere ihtiyaç duyar. Arkadaşlarınıza ve ailenize kilo verme hedeflerinizi anlatın. Kendinize kilo verme arkadaşı da bulabilirsiniz. Böylece süreç boyunca birbirinize destek olabilirsiniz.

 1. Taahhütte bulunun.

Araştırmalara göre, halka açık bir taahhütte bulunan kişilerin hedeflerini gerçekleştirme ihtimalinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Başkalarına kilo verme hedefinizden bahsetmek, sorumlu kalmanıza yardımcı olur.

 1. Olumlu düşünün.

Olumlu beklentileri olan kişiler, daha fazla kilo verme eğilimindedir. Kilo kaybınız, atacağınız adımlar ve düşünceler hakkında olumlu konuşun ve bunları yüksek sesle dile getirin. Araştırmalar, yalnızca hayallerindeki kiloyu hayal etmekle çok zaman harcayan kişilerin hedefine ulaşma olasılıklarının daha düşük olduğunu gösteriyor.

 1. Gerilemeler için plan yapın.

Günlük hayattaki stres, her zaman ortaya çıkabilir. Bu yüzden stresle başa çıkma becerilerinizi geliştirin. İşte veya aile hayatında streslerle karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda birçok kişi yiyeceğe başvurur. Bunun yerine stresle baş etmeye çalışın. Egzersiz yapın, duş alın, temiz havada yürüyüş yapın, meditasyona yönelin.

 1. Mükemmeliği hedeflemeyin.

Kilo vermek ve ideal kiloya ulaşmak için mükemmel olmanıza gerek tok. Eğer ‘ya hep, ya hiç’ yaklaşımındaysanız, hedeflerinize ulaşma olasılığınız daha düşüktür. Kendinizi kısıtlamayın, hata yaptığınızda kendinizi hırpalamayın. Bunun yerine gelecek için daha iyisini yapmaya çalışın, tek bir hatanın ilerlemenizi mahvetmeyeceğini unutmayın.

 1. Vücudunuzu sevmeyi öğrenin.

Vücut imajını iyileştirmeye çalışmak, kilo kaybınızı korumanıza yardımcı olabilir. Egzersiz yapmak, vücudunuzu takdir etmek, masaj veya manikür yaptırmak, pozitif insanlarla konuşmak, kendinizi başkalarıyla kıyaslamamak, beğendiğiniz kıyafetleri giymek vücut imajınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 1. Seveceğiniz egzersizlere yönelin.

Egzersiz yapmak, kilo vermenin önemli bir parçasıdır. Egzersiz yapmanın birçok farklı türü vardır. Ancak yapacağınız egzersizi seçerken, kendi isteklerinizi de ön planda tutun. İçeride mi yoksa dışarıda mı olmak istersiniz? Egzersizi spor salonunda mı, yoksa evde mi daha rahat yaparsınız? Tek başınıza mı, yoksa bir grupla mı egzersiz yapmak istersiniz? Bunları cevapladıktan sonra kendiniz için sevdiğiniz egzersizleri daha kolay bulabilirsiniz. Egzersiz yaparken, müzik dinlemenin motivasyonu artıracağını da unutmayın.

 1. Rol model bulun.

Kilo vermek için, bir rol model bulun. Ancak doğru türde rol model seçmeniz gerekir. Örneğin bir modelin resmini odanıza asmak, sizi motive etmeyecektir. Bunun yerine kolayca ilişki kurabileceğiniz, ilham kaynağınız olabilecek bir rol model seçebilirsiniz.

 1. İmkanınız varsa köpek sahiplenin.

Köpekler, mükemmel kilo verme arkadaşı olabilir. Araştırmalar, bir köpeğe sahip olmanın kilo vermeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Çünkü köpekler fiziksel aktiviteyi artırabilir. Ayrıca sosyal destek konusunda çok iyidir. Bonus olarak, evcil hayvan sahibi olmanın genel sağlığı ve refahı iyileştirdiği kanıtlanmıştır.

 1. Gerekirse profesyonel yardım almaktan çekinmeyin.

Kilo verme çabalarınıza yardımcı olmak için, profesyonel yardıma başvurabilirsiniz. Diyetisyenler beslenme programını oluşturmanıza yardım ederken, fizyolog veya spor eğitmenleri düzgün egzersiz yapmanızı sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Dost Sitelerimiz : Turk Sohbet Mynet Sohbet Ankara Sohbet MaviForum MaviFm MaviFm