> admin Şubat 9 2024

Bebek Nasıl Uyutulur?

Dost Sitelerimiz : Turk Sohbet Mynet Sohbet Ankara Sohbet MaviForum MaviFm MaviFm

Bebeklerde Kolik - Kolik Bebek Nasıl Uyutulur? - Lansinoh

Bebeğin uyku düzeni doğum anından itibaren anne ve baba için çok önemli bir konfordur. Doğumdan sonraki ilk üç ay, bebeğin dış dünyaya hatta kendi bedenine alışma süreci yaşanır ve bu süre hem onun için hem de çevresindekiler için epey zordur. Söz konusu üç aydan sonra belirli bir düzen sağlanırsa bebek alıştığı saatlerde uyumaya başlar. Bir yaşından sonra da gündüz uykusunu teke indirir ve hatta bazen gündüz uyumayı reddeder.

Peki, bu süreçte nasıl çözümler üretilebilir ve bebeğin uyuması için neler yapılmalıdır?

Yenidoğan Bebek Nasıl Yatırılmalı? - Lansinoh

Bebeğim uyumuyor!

Bebeğiniz yenidoğan ya da ilk 5 ayında ise uyku sorununun temelinde genellikle bebeklerde gaz sancısı yatar. Bebeği besledikten sonra gazını çıkarmanız, sessiz, loş, ılık bir odada sizin sıcaklığınızı hissedeceği şekilde uyutmanız işleri kolaylaştırabilir. Bazen ılık bir banyo sonrası bebek daha kolay uyuyabilir.

Beslenme de banyodan sonra yapılmalıdır; banyodan hemen önce değil.

 

Bebeğin uykuya rahat geçebilmesi için aşağıdaki soruları sorun:

Bebek neden uyumaz?

Bebeğin uyumamasının pek çok sebebi olabilir. Ancak burada bebeğin kaç aylık olduğu da çok önemli bir detay. Yani 1 aylık bebekle 1 yaşındaki bebek için aynı uyku tavsiyeleri verilemez.

Çünkü bu iki durumda bebeğin uyumama nedenleri epey farklıdır. Ancak çok genel bir yaklaşımla bebeğim neden uyumuyor olabilir sorusu için aşağıdaki başlıkları gözden geçirebilirsiniz.

 

Bebeği uyutmak için birkaç ipucu

Bebeğinizin daha hızlı uykuya dalması için ortamın yeterince karanlık olmasını sağlayın. Oda kokusu ya da sizin parfümünüz, el kreminiz gibi kokular ortamda bulunmasın. Bizim hissetmediğimiz çamaşır yumuşatıcı kokusu bile onun için çok yoğun bir uyarıcı olabilir. Annenin sesi, bebeğe güven verir.

Bu amaçla ninni söylemek, yakın temasta olmak onu rahatlatabilir. Saçını okşamak, sırtını ovuşturmak da bebeğe iyi gelir. Gaz yapmayan yani hava kaçırmayan biberon seçimi, doğru emzirme pozisyonu gibi detaylara da kolik sancısı açısından dikkat edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Dost Sitelerimiz : Turk Sohbet Mynet Sohbet Ankara Sohbet MaviForum MaviFm MaviFm