> admin Şubat 7 2024

Dua Konuları Nelerdir? | Dua Ederken Ne İstenir

Dost Sitelerimiz : Turk Sohbet Mynet Sohbet Ankara Sohbet MaviForum MaviFm MaviFm

Dua konuları nelerdir? İnsan hangi konularda dua edebilir? Başka bir ifade ile her alanda dua edebilir miyiz? Kur’ân’a ve hadislere baktığımızda dua konularını nasıl anlatıyor?​

1690812891730
İnsan hangi konularda dua edebilir? Başka bir ifade ile her alanda dua edebilir miyiz? Kur’ân’a ve hadislere baktığımızda dua konularını şöyle sıralayabiliriz:

Meselâ Peygamberimiz (s.a.s.); “Kalbimi dinin ve itaatin üzerine sabit kıl, Senden hidayet ve takva isterim, ahlâkımı güzelleştir” diye dua etmiştir. (İbn Hıbbân, Ed’ıye, No: 900; Tirmizî, De’avât, 30)

Meselâ Peygamberimiz (s.a.s.); Allah’tan cenneti, bildiği ve bilmediği her türlü hayrı, dünya ve ahirette iyilik, güzellik ve nimetler vermesini istemiştir. (İbn Hıbbân, Ed’ıye, No: 868-869, 886)

Meselâ Peygamberimiz (s.a.s.); yüce Allah’tan gizli ve aşikâr, kasıtlı veya kasıtsız, bilerek veya bilmeyerek yaptığı hata ve günahlarının bağışlanması için dua etmiştir. (İbn Hıbbân, Ed’ıye, No: 899, 901, 928, 954–958)

Meselâ Peygamberimiz (s.a.s.); bildiği ve bilmediği bütün şerlerden, ölüm ve hayat fitnesinden, cimrilikten, korkaklıktan, fakirlik ve zilletten, açlıktan ve hainlikten, zulmetmekten ve zulme uğramaktan, acizlikten ve tembellikten, bela ve kazalardan, düşmanın istilasından ve zarar vermesinden, hastalıklardan ve aklın zayi olmasından, katı kalplilikten, gafletten, küfür, nifak, riya ve gösterişten Allah’a sığınmıştır. (İbn Hıbbân, Ed’ıye, No: 869, İstiâze, 999-1003, 1009- 1010, 1016-1030)

Meselâ Peygamberimiz (s.a.s.); “Kabir ve cehennem azabından Allah’a sığınırım” (İbn Hıbbân, İstiaze, No: 999) diye dua etmiştir. İnsan, meşru olan her konuda, maddî ve manevî, dünyevî ve uhrevî her hususta dua edebilir. Nitekim Peygamberimiz;

“Sizden herkes, ihtiyaçlarının tamamını Rabb’inden istesin, hatta kopan ayakkabı bağına varıncaya kadar istesin” (Ebû Ya’lâ, Zikir ve Dua, No:1089; Tirmizî, De’avât,137) buyurmuştur.

EN FAZİLETLİ DUA HANGİSİDİR?​

Peygamberimiz (s.a.s.);

“Allah’ım! Bütün işlerde akıbetimizi güzel eyle ve bizi dünyada rezil olmaktan koru” (َİbn Hıbbân, Ed’ıye, No: 949) diye dua ederek bize örneklik etmiş ve Allah’tan istenen şeylerin en hayırlısının dünya ve ahirette af ve afiyet istemek olduğunu bildirmiştir:

“Bir sahâbî Hz. Peygambere gelmiş ve ‘Ey Allah’ın elçisi! En faziletli dua hangisidir?’ diye sormuş, Hz. Peygamber de; ‘Dünya ve ahirette Allah’tan âfiyet (sağlık, huzur, güven), af ve bağış iste’ buyurmuştur. İkinci gün gelip, ‘Ey Allah’ın elçisi! En faziletli dua hangisidir?’ diye sormuş, Hz. Peygamber aynı cevabı vermiştir. Üçüncü gün gelip, ‘Ey Allah’ın elçisi! En faziletli dua hangisidir?’ diye sormuş, Hz. Peygamber yine aynı cevabı vermiş ve ‘dünyada sana âfiyet verilir, aynı şekilde ahirette de âfiyet verilirse, kurtuluşa erersin’ buyurmuştur.” (Tirmizî, De’avât, 89)

Peygamberimizin hadislerinde hayatın doğum, ölüm ve yolculuk gibi önemli olayları; ibadet, yeme, içme, giyinme, yatma, uyuma, uyanma, evden çıkma, bir nimet ve musibet görme gibi tabiî olaylar ve günlük hayat dua konusu edilmiştir.

Dînen haram, yasak ve günah olan konularda dua edilmez. (bk. İbn Ebî Şeybe, Dua, 132, No: 29811)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Dost Sitelerimiz : Turk Sohbet Mynet Sohbet Ankara Sohbet MaviForum MaviFm MaviFm